Klozet Tuvaletin Zararları

FacebookTwitterTumblrEmailGoogle+Paylaş

klozet

Özlem P. ŞİNİK

9 OCAK 2014

Hayatımız modernleştikçe, modern hastalıklar da bizi bulmaya devam ediyor.

Kızların doğumu ve tuvalet alışkanlığı dönemine başlamadan önce evdeki alaturka tuvaleti modern versiyonu ile değiştirdik. Değilse 2 çocuğun alaturka tuvalet ile geçen günleri, benim için çok zor olacaktı. Bu düşünceler ile evimize, klozet ya da alafranga tuvaleti kazandırdık. Gerçekten de temizlik açısından alafranga tuvalet bir harika. Peki, aynı şey sağlığımız için geçerli mi?

Elbette hayır!

Günümüzün insanı ömrünün çoğunu oturarak geçiriyor. Evde otur işte otur derken… hemoroit, kıl dönmesi ve kolon rahatsızlıkları ve kanseri de bizleri buluyor.

Şu bir gerçek ki, klozet tuvalet temizlik açısında yararlı olsa da dışkıların rahat bir şekilde dışarı atılmasını sağlamamaktadır. Hâlbuki alaturka dediğimiz Türk tuvaleti, oturuş şekli itibari ile karın kasları ve o bölgede bulunan kasları daha rahat çalışarak, dışkının rahatlıkla dışarı atılmasını sağlamaktadır.

klozet2

Ne yapalım şimdi, alafranga tuvaleti alaturkaya mı çevirelim? Elbette hayır! Evlerde her ikisinden de varsa alaturkayı tercih etmek sağlık açısından daha doğru olacaktır. Eğer yoksa buna alternatif bir çözüm bulmak gerekecek.

Klozet için işte size çözüm: Yukarıdaki gibi bir IKEA çocuk basamağı (Bu basamağın daha yükseği var. O daha iyi olacaktır) klozetin önünde yerini alacak. Böylece oluşan 35 derecelik açı, kabızlık, hemoroid ya da kolon ile ilgili sıkıntıları yaşamamızı engellemiş olacak.

 

Kendi ve aile sağlığınız için boşaltım sisteminize özen gösterin!

Sağlıcakla…

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>