İKİZLERİN EMZİRİLMESİ

FacebookTwitterTumblrEmailGoogle+Paylaş

1- İKİZLERİMİN HER İKİSİNİ DE EMZİREBİLİR MİYİM?

Elbette, her iki yavrunuzu da rahatlıkla emzirebilirsiniz.

(Breastfeeding Twins)

2- SÜTÜM HER İKİSİNE DE YETECEK Mİ?

Elbette, yetecektir. Unutmayın, her bir çocuk, gıdası hazır olarak gönderildiğine göre sütünüz de her iki çocuğunuza yetecektir. Eski zamanlarda, süt annelerinin olduğunu düşünürseniz, bu konuda haklı olduğumuzu göreceksiniz.

Sütünüzün her iki bebeğinize de yetmesi için beyninizin uyarılması yeterlidir. Bunun için  her iki bebeğinizi de aynı anda emzirmek işe yarayacaktır. Her iki bebeği aynı anda emzirmek zor gelse de bebeklerin, anne sütü ile beslenmesi önemli olduğundan elinizden geldiğince bu yöntemi deneyin. Bunun yanı sıra bazı anneler, göğüslerinin büyüklüğünün veya küçüklüğünün süt miktarını etkileyip etkilemeyeceğini düşünürler. Bu durumun süt miktarını belirlemede etkisi yoktur.

3- İKİZLERİMİ EMZİRMENİN NE GİBİ AVANTAJLARI VARDIR?

-Öncelikle, emzirme ile bağışıklık sisteminizden çocuklarınıza geçişler olacak. Böylece, çocuklarınız daha sağlıklı olarak, birçok hastalıklardan (obezite, egzama, astım, göğüs ve kulak enfeksiyonları ve şeker hastalığı) korunacaklardır.

-Emzirmek, biberonla beslemeye göre oldukça kolay ve daha hijyeniktir. Ayrıca, ikiz aileleri için mama masraf,ı maddi olarak bel büken konulardan biri iken anne sütü ücretsizdir.

-Emzirmek, hamilelik öncesi görüntünüze daha çabuk dönmenize yardımcı olacaktır.

-En önemli konulardan birisi de anne sütünün mamaya göre sindiriminin daha kolay olmasıdır. Bu da ikiz aileleri için önemli konulardan biridir. Çünkü mamayı sindiremeyen ikizler ciyak ciyak ağlamaktadırlar.

–  Ayrıca, emzirmek, sizi göğüs ve rahim kanserinden koruyacaktır.

4- BEBEKLERİMİ NE ZAMAN EMZİRMELİYİM?

Bebekleriniz doğar doğmaz, damak tatları herhangi bir gıda ile tanışmadan anne sütü ile tanışmalarına özen gösterin. Özellikle de kolostrum denen anne sütü (halk arasındaki adı ile ağız sütü), çocuklarınızın sağlığı için aşı görevindedir. Bu nedenle de doğum sonrası kendinize gelir gelmez, ilk işiniz bebeklerinizi emzirmek olmalıdır. (Bu konuda doğum yaptığınız hastanedeki görevlilerden yardım isteyiniz).

5- EMZİRMEK İÇİN NELERE İHTİYACIM VAR?

Bebeklerinizi emzirmek için sizin sağlıklı olmanız yeterli! Ancak, bebeklerinizi rahat emzirmek için emzirme yastığı,

her iki bebek ile zaman kazanma ve rahatlık açısından dolayı emzirme sütyeni,

sütünüzün kıyafetlerinizi ıslatmaması için ğüs pedi,

sütünüzü sağmayı düşünüyorsanız göğüs pompası, biberon ve bunları sterilize etmek için steril makinesi,

oldukça işinize yarayacaktır.

6- BEBEKLERİMİ NASIL EMZİREBİLİRİM?

Her annenin ve bebeğin kişiliği farklı olduğundan kendinize, kendinizin ve bebeklerinizin tarzına uygun bir emzirme şekli belirleyin. Zaten, zamanla size en uygun olan yöntemi bulacaksınız. Bu konuda aşağıdaki tablo size rehberlik edebilir.

Özellikle de sezaryen yöntemi ile doğum yapmışsanız, emzirme yastığı kullanmak canınızın acımasına engel olacağı gibi bebekleri rahat taşımanıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca, sırt sağlığınız için de sırtınızın arkasına bir yastık koymak sizi rahatlatacaktır.

Kendinize uygun emzirme şeklini belirledikten sonra hem emzirme sırasında hem de emzirme sonrası bir bardak su içmeniz size ferahlık ve enerji verecektir.

Emzirme sırasındaki sakinliğiniz, sütünüzün artmasına ve bebeklerinizin sakin ya da gazlı olmamasına etki edecektir.

Emzirme esnasında, bebeklerinizin göğsünüzün meme ucunu ve etrafındaki siyah bölgeyi tam olarak kavramalarını sağlamanız hem rahat emmelerinin hem de hava kabarcığı alarak gaz sancısı yaşamamalarını sağlayacaktır.

Yukarıdaki yöntemlerin dışında, ikiz anneleri için oldukça rahat olan, “uzanarak emzirme yöntemi” sizin de dinlenmenizi sağladığı için belki de en iyi yöntemlerden birisidir. Bebeklerden birini yanınıza alın, yatağa uzanın kendi başınızın altına bir yastık koyun, bebeğinizin de başını bir elinizle tutarak, emzirin. Ancak sakın, bu şekilde uykuya kalmayın!

7- BEBEKLERİMİ NE KADAR SÜRE EMZİRMELİYİM?

İkizleriniz, erken doğacaklarından, emme yetenekleri tam olarak gelişememiş olabilir. Bu nedenle de emiş süreleri ikizlerden küçük olan ile büyük olan arasında bile değişiklik gösterecektir. Ancak, ortalama bir göğüsteki sütün bitme süresi 10–20 dakika arasındadır.

8- AYNI BEBEĞİ,  AYNI GÖĞÜSTEN Mİ BESLEMELİYİM?

Bu duruma bebeklerinizi alıştırırsanız, hep aynı göğüsten beslenmek isteyeceklerdir. Bu nedenle de bebeklerinizi, farklı göğüslerden emzirmeye alıştırın. Ayrıca, bu şekilde her iki göğsünüzün süt üretim miktarı farklı olabileceğinden çocuklarınız arasında da adaleti korumuş olursunuz.

9- EMZİRİRKEN UYURLARSA?

Bu durumu alışkanlık haline getirmemeniz de yarar var. Değilse uzun süre oturduğunuz yerden kalkamayacaksınız demektir.

Emerken uykuya kalmış yavruyu ya da yavruları derhal yataklarına yatırmak en doğrusudur. (Alışkanlık haline getirmemeleri adına)!

10- EMZİRME ZAMANINI OYUN OLARAK GÖRÜRLERSE?

Bu tamamen sizin zaman açısından müsaitliğinize bağlıdır. Eğer, aceleniz yok ise anne ve çocukların arasındaki bu özel anı sonlandırmanıza da gerek yoktur! Anne koynu gibi bir sıcaklık hiçbir yerde yoktur herhalde!

11- YETERİNCE SÜT ALDIKLARINI NEREDEN BİLECEĞİM?

Bunun birkaç yöntemi vardır;

-Göğsünüzün boşalması,

-Onlara yeterince emme zamanı vermiş olmanız,

-Her bir bebeğin günde 6-8 ıslak bez kirletmesi gibi durumlar, bebeklerinizin yeterli beslendiğini gösterir. Ancak, size göre eksiklik veya herhangi bir aksaklık varsa derhal doktorunuz ile görüşmenizde yarar var.

12- NE KADAR SIKLIKLA BESLEMELİYİM?

İkiz annesi olarak planlı ve programlı olmak işinizi kolaylaştıracaktır. Her iki bebeğin emzirme/ beslenme saatleri aynı olursa kendinizi dinlendirmek için zaman kazanmış olursunuz.

Bebeklerinizin emzirme programını, günü 3-4 saatlik dilimlere bölerek oluşturabilirsiniz. Ancak, yine de doktorunuza danışarak bebeklerinizin sağlık durumuna göre bir program oluşturmanızda yarar var.

13- GECE BESLENMESİ??

Bebeklerinizin gece emzirilmesi hem sizin hem de bebekleriniz açısından oldukça zor bir zaman dilimidir. Bunun için öncelikle;

– Her iki bebeğiniz de beslenmek için aynı saatlerde mi uyanıyorlar, bunu belirlemelisiniz. Eğer aynı saatlerde uyanmıyorlarsa, diğer bebeği de uyandırmanız, sizin uykunuzu almanızı sağlayacaktır. Uykunuzu almadığınız sürece asabi ve yorgun olacağınızı da unutmayın!

– Geceleri, bebeklerinizi biberon ile beslemeyi deneyebilirsiniz.

– Gece nöbetinde, babanın da bu işe eşlik etmesini sağlamak işinizi kolaylaştıracaktır.

-Gece yarısının oyun zamanı, gürültü yapma zamanı olmadığını unutmayarak, bebeklerinizi ışığa ve gürültüye maruz bırakmadan beslenme ihtiyaçlarını karşılayınız!

14- EMZİRME SÜRESİNCE NASIL BESLENMELİYİM?

Emzirmeden önce ve sonra bir bardak su için,

Besin değeri yüksek ama kalorisi düşük yiyecekler tüketin,

Her bir ikiz için günde 800–100 kalorilik gıdaya ihtiyacınız olacağını unutmayın,

Ivır zıvır gıdalar, gazlı içecekler, kalorili ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.

15- EMZİRİRKEN İLAÇ ALMAM GEREKİRSE?

Bu konuda doktorunuza danışarak hareket etmelisiniz. Doğal kullanabileceğiniz ilaçlar varsa bunları tercih edebilirsiniz.

16- İKİZLER İLE DIŞARIYA ÇIKTIĞIMDA ONLARI EMZİREYİM Mİ? NASIL?

Elbette, emzirin! Çünkü bugün hemen hemen her yerde emzirme odaları mevcuttur. Bebeklerinizi emzirirken mümkünse her ikisini de ayrı ayrı, değilse birlikte emzirmeyi deneyin. Ayrıca, her türlü ihtimale karşı yanınızda1-2 şişe önceden sağılmış süt veya mama bulundurmaya dikkat edin.

Anne sütünün buzdolabında saklanması; steril edilmiş kaplarda, 4 derece veya altındaki sıcaklıkta en fazla 5 gündür. Daha detaylı bilgiyi doktorunuzdan öğreniniz.

Özlem P.ŞİNİK

Sıra Dışı Annelik

3 thoughts on “İKİZLERİN EMZİRİLMESİ

 1. Selin Suna Boydağ

  Valla ikisini aynı anda emzirmeyi denedim ..Çok ama çok zor… Muhakkak birinin yardımı gerekiyor..Kimseden yardım alabilme imkanım olmadığı için teker teker emzirmeyi tercih ettim hep…

  Reply
 2. Filizanne

  6 ay emdi benimkiler. Ayni anda acikip ortaligi velveleye verdikleri icin birini emzirirken digerini de sağdiğim sütü biberonla vererek beslemeyi tercih ettim. Aynı anda emzirmem mümkün olmadı.

  Reply
  1. Zehra

   İkiz emzirme yast ile ikisini birden 3 ay emzrdim. Sonra teker teker emzrdm. Sonra emmeyi reddettiler, 1.5 yil da sagdim. Boylece 2 yaşa tamamlamis oldum. İkizlerin her seyi macera!

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>