İKİZLER VE AŞK HAYATI

FacebookTwitterTumblrEmailGoogle+Paylaş

İZLERDEN SONRA AŞK HAYATIMIZ ÖNCESİ OLACAK MI?

Sanırım, bu sorunun cevabını siz de benim kadar iyi biliyorsunuz; Elbette, HAYIR!

İkizler, dünyaya geldikten sonra eğer ki anne ve babalığı ilk kez ikizler ile yaşıyorsanız, evliliğinizin temelden sarsıldığını hissedebilirsiniz. Neden mi? Çünkü ilk kez anne-babalığı ikizler ile tadan aileler, ilk zamanlar anne-baba olduklarının farkına varamıyorlar. Hayatlarındaki kısır döngünün başlamasıyla, kendilerini, anne-babadan daha çok bakıcı gibi hissediyorlar. Yedir, içir, gaz çıkar, oyala……..yedir, içir, gaz çıkar, oyala……..taa ki ikizler 2- 3 yaşına gelene kadar! Taa ki, sizi ne kadar çok sevdiklerini söyleyene, taa ki size ne kadar çok değer verdiklerini ifade etmeye başlayana kadar! İşte, bundan sonra da hayatın ikizler ile ne kadar güzel olduğunu anlıyorsunuz. Ancak, bu günleri ailece görebilmek için eşiniz ve sizin ilk yıllarınızı sabırlı bir şekilde geçirmeniz gerekiyor. Bunun için de eşler olarak birbirinizi çok iyi anlamaya özen gösterin.Şunu unutmayın ki, yurt dışındaki ikiz ailelerindeki boşanma oranlarının çok fazla olduğu görülmektedir. Neden mi?

– Bebeklerin olması ile birlikte anne, bütün mesaisini bebeklerine vermek zorunda kalarak, 24 saat mesai yapıyor ve anne için baba ikinci planda kalıyor.

– Eşi ile güzel vakitler geçirmeye alışkın olan baba ise kendisine iki rakip gelmesi ile pabucu iki kere dama atılınca, annenin de bebekler ile meşgul olmasından dolayı kendisine sevgi gösterecek birisini veya birilerini dışarılarda aramaya başlıyor. Bu da aile saadetini, aile faciasına dönüştürüyor.

– İki tane bebeğin evi neşelendirmesi ile ağırlaşan masraflar, ailelere fazla gelmeye başlıyor ve durum zaman zaman kavgalar ile zaman zaman da boşanmalar ile sonuçlanıyor.

2- KARI-KOCA AİLE SAADETİ İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Öncelikle bir ikiz ailesi olarak şunu da unutmayın, ikiz ailelerinin 7 ÇOCUKLU AİLE gibi oldukları söylenmektedir. Bu nedenle de hayata bakışınızı ve hayatı değerlendirişinizi bu pencereden bakarak yapmanızda fayda var. Kısacası, bundan sonra aile bireylerinin fiziksel, ruhsal ve parasal beklentilerinin farklı olduğunu bilin ve kendinizi buna hazırlayın.

İkizlerden sonra hayata mükemmeliyetçi bakmayı boş verin ve evde ne bulduysanız onu yemeye, neyi temiz ve ütülü bulduysanız onu kullanmaya bakın. Çünkü önceliğiniz, minik ikizler olmalıdır.

Anne olarak, bütün yükü üzerinize almak yerine eşinizin de bu yükü omuzlamasına yardımcı olun. Böylece eşinize karşı kalmayan ilginizi, sabrınızı ve enerjinizi daha çabuk kazanmış olacaksınız.

Evde annenin mutlu olması demek, bebeklerin ve babanın da mutlu olması demektir. Bunun için öncelikli olarak, annenin ruh ve beden sağlığı için eşler gayret göstermelidir ki sonucu olumlu olarak hem çocuklara hem de babaya yansısın.

Baba olarak, size iki tane altıntop veren eşinizin dış görüntüsünün eskisi gibi olmayacağını bilin ve ona sahip çıkın. Unutmayın, iki tane altı topa sahip olmak için eşiniz ölümü göze alarak doğuma gitti. Bırakın, ikizlerden hatıra olarak, küçük bir göbeği ve biraz da selüloit izleri kalsın. Bunları gördükçe iki dünya tatlısı yavrunuzu hatırlayın ve unutmayın ki bu izler, eşinizin doğurganlık özelliğinden sadece küçük kalıntılar!

Fırsatını bulduğunuz anda eskiden birlikte yapmaktan zevk aldığınız aktiviteleri yapmaya çalışın. Bu bir bardak çay içmek, kahve içmek, ıvır zıvır yemek, romantik bir film izlemek, birlikte olmak olabilir. Eski günlere dönmek sizi birkaç gün idare edecektir.

Ayrıca, fırsat buldukça diğer ikiz aileleri ile bir araya gelin. Böylece aynı kaderi paylaşan insanlar ile birlikte olmak sizi rahatlatacağı gibi onların üstün tecrübelerinden de istifade edeceksinizdir. (Bu tür seminerler, ikiz aileleri için Sıra Dışı Annelik tarafından düzenlenecektir).

Anne ve babanın, çocuklar için en iyi model olduğunu unutmayarak, akıl ve beden sağlığı yerinde huzurlu ve mutlu anne-baba örneği ile iki tane çocuğunuza en iyi model aileyi sergilemek için karı-koca elele verin ve mutlu aile tablonuzu askıdan indirmeyin.

Sevgili İkiz aileleri; çocuklarda, inanılmaz bir taklit yeteneğini vardır. Hele ikizler, doğuştan papağan gibidirler. Yapacağımız doğrular ve yanlışlar ile iki tane çocuk yetiştireceğimizi unutmayalım! İzleyeceğiniz videoda iki tane çocuğun olduğunu düşünürseniz, durumun ne kadar da vahim olduğu göreceksiniz.

(Children imitate their parents!)

Özlem P. ŞİNİK

Sıra Dışı Annelik

3 thoughts on “İKİZLER VE AŞK HAYATI

 1. secce

  fazlası var azı yok. 4 senelik balayından sonra ikiz sahibi olduk. bebeklerimiz yaşına yaklaştı yeni yeni biraz sakinleşir gibi olduk. bu süre içinde boşanmadıysak da yine sebebi ikizler. iki bebekle kim nereye sığsın?

  Reply
  1. aysun karabıyık

   tek sebeb ikizler olmamalı. onların dünyaya gelmesine biz sebeb olduk. onlara bakmak bizim görevimiz. ben hamiley ken bile dayak yedim. onları düşürme tehlikesi geçirdim. on yıl onlar adına evliliğimi istemeyerek çektim. allahıma şükür, şuanda boşandık. babalarıyla görüşüyorlar. herşeyin farkındalar. bana destekler. aile eğitimlerine, pisikoloğa gittim, destek aldım. size de öneririm. destek her zaman gerek. istersen atlatırsın. hayat devam ediyor ve güzel. hiç bir şey için değmez. hele ikizler varsa onlarla daha güzel. inşallah hayatınız düzene girer.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>